آشنایی با نهاد های نظارت بر کارگزاران جهانی

 رگولیشن (Regulation) چیست؟ 

رگولاتور سازمان ناظر بر فعالیتهای بروکر های(کارگزاری) فارکس هستند و داشتن رگیولیشن از سمت یک بروکر به معنای این است که سازمانی بر کار این بروکر نظارت دارد. رگولیشن ها خود دارای درجه بندی اعتبار هستند که در جدول زیر به مهم ترین نهادهای رگولاتوری اشاره می شود:

نام رگولاتور

مکان رگولاتور

میزان اعتبار

سایت رگولاتور

ifSC

لیز: کشوری در آمریکای مرکزی است، که پایتخت آن بلموپان است

متوسط

لینک

fsP

نیوزلند: کشوری در جنوب غربی اقیانوس آرام است که پایتخت آن ولینگتون است.

متوسط

 

fsC

جزایر ویرجین بریتانیا: مجمع‌الجزایری است واقع در دریای کارائیب. پایتختش رود تاون است

متوسط

لینک

fsA

جمهوری سیشل: کشوری است جزیره‌ای در اقیانوس هند. پایتخت آن ویکتوریا است.

متوسط

لینک

fSC

جزیره موریس: کشوری جزیره‌ای در جنوب غربی اقیانوس هند. پایتختش پورت لوئیس است.

متوسط

لینک

fSA

سنت وینسنت و گرنادین‌ها: یک کشور جزیره‌ای کوچک در دریای کارائیب است.پایتختش کینگزتاون است. به رگولیشن SV هم معروف است.

متوسط

لینک

fSB

آفریقای جنوبی

 

 

fsPL

جزایر مارشال: کشوری است جزیره‌ای در اقیانوس آرام. پایتخت آن ماجورو است.

متوسط

لینک

VfSC

جمهوری وانواتو:  کشوری جزیره‌ای و کوچک می‌باشد که در جنوب اقیانوس آرام واقع شده‌است. پایتختش پورت ویلا هست

متوسط

لینک

CMB

ترکیه

 

 

NAFD

روسیه

متوسط

لینک

FRA

روسیه

متوسط

 

FMA

نیوزلند

عالی

لینک

NFA

آمریکا

خیلی عالی

لینک

FCA

انگلستان

عالی

لینک

ASIC

استرالیا

عالی

لینک

CySEC

قبرس

عالی

لینک

Bafin

آلمان

عالی

لینک

FINMA

 

سوئیس

عالی

لینک

mifid

اتحادیه اروپا

عالی

 

 
رگولاتورهایی که با رنگ آبی (به غیر از ترکیه) مشخص شده اند به رگولاتور های آف شور (Offshore) معروف هستند (آف شور به مناطق آزاد اقتصادی گفته میشود که کمترین مالیات را دارند و در قوانین اقتصادی و مالی کمترین سخت گیری). رگولاتورهای آف شور به دلیل نظارت کم بر عملکرد موسسات و شرکت های مالی، از اعتبار کمتری برخوردار هستند و همین نظارت پایین و قوانین سهل آنهاست که به کشورهای تحریمی چون ایران خدمات ارائه میدهند.
 

خدمات نهاد های رگولاتوری به کاربران ایرانی

بدلیل مسائل تحریم ایالات متحده آمریکا بر ایران بسیاری ار بروکرهای سطح عالی حق  کارکردن با ایران را ندارند ولی ایرانی ها میتوانند تحت لایسنس و رگولیشن های متوسط یا آف شور ثبت نام می کنند. بنابراین مهم است بروکری که با ایرانی ها کار می کند تحت کدام روگولیشن به ایرانی ها سرویس می دهد. مثلا ممکن است بروکری رگولیشن FCA انگلستان باشد ولی چون این رگولیشن اجازه فعالیت با ایران را نمی دهد مجبور هستند با رگولیشن های سطح متوسط تری با ایرانی ها کار کنند.

بعضی از رگولاتورهای سطح بالا نظیر سایسک یا اسیک براساس شرایط و قوانین خاصی با ایرانی ها کار می کنند و تنها درصورتی که بروکر ها آن قوانین را بپذیرند اجازه دارند مشتری ایرانی قبول کنند که در زیر به سه مورد از این قوانین اشاره میکنیم:

  • شرایط و مراحل ثبت نام دشوار است و هویت شخص باید کاملا برای رگولاتور مشخص باشد،اما متاسفانه خیلی از بروکر هایی که با ایرانی ها کار می کنند شرایط بسیار آسانی برای مراحل احراز هویت مشتری دارند.
  • مورد دیگر واریز  و برداشت است که باید حتما خود شخص واریز و برداشت را انجام دهد یا لوکال دپوزیتر های معتبر (LD=Local Depositor) که اشخاص معتمد برای شارژ حساب هستند.
  • برای سرمایه گذاری و شارژ حساب ها توسط کلاینت ها یک سقف وجود دارد.

معتبرترین سازمان رگولاتوری:

یکی از معتبر ترین و سخت گیر ترین نهاد های رگولاتوری NFA آمریکا میباشد. مقدار سرمایه شرکت یکی از مهمترین قوانینی است که  شرکتهای تحت رگولیشن NFA ملزم به رعایت آن هستند .که حداقل باید ۲۰ میلیون دلار باشد.که این قانون باعث می شود امکان ورشکستگی برای بروکر هایی که زیر مجموعه NFA هستند به حداقل برسد.

کامپلاینت چیست؟

سازمانهای رگولاتوری معتبر از طرف خود نماینده ای مستقر در خود بروکر دارند تحت عنوان کامپلاینت (complaint)  که مسئول رسیدگی به شکایات مشتری ها می باشند. لذا وقتی در بروکری حساب باز می کنید بعد از اینکه برایتان روشن شد که تحت چه روگولیشنی با شما کار می کند از او ایمیل کامپلاینت را نیز بخواهید برای شکایات احتمالی و کامپلاینت موظف است در کنار رسیدگی به مشکل شما یک نسخه از ایمیل شما را به نهاد رگولاتوری بفرستد تا در سوابق بروکر ثبت شود.