چهار قانون از وارن بافت برای سرمایه گذاری بهتر

با چهار قانون وارن بافت (یکی از برجسته ترین سرمایه داران بازار مالی)میتوان آشنایی بهتری برای سرمایه گذاری در بازار داشت در بحران کرونا بازارهای مالی دوران های سختی را سپری کردند و نوسانات بازارهای جهانی به طرز عجیبی بالا رفت وارن بافت با این چهارقانون به معامله گر نشان میدهد که چگونه در بازارهای پر نوسان سرمایه گذاری بهتری داشته باشد.

قانون اول:

سهمی بخرید که اگر تا ده سال آینده هم از نگه داشتن آن راضی باشید:بر اساس صحبت های وارن بافت چند شاخص کلیدی برای انتخاب یک سهم وجود دارد:

  1. شناخت شرکت یا بنگاه های اقتصادی
  2. مدل کسب وکار آن شرکت
  3. تحلیل اصول و موارد بنیادین (فاندامنتال) حاکم بر شرکت
  4. ارزیابی چشم اندازهای شرکت به صورت بلند مدت (ادامه دار بودن رشد، قدرت پتانسیل درآمد پایدار و محاسبات مالی)

وی با افرادی که صداقت در کار داشته، شفاف و قابل اعتماد که بتوان در طولانی مدت با آنها کار کرد اتکا می کند. در واقع سهامداری مانند خرید کسب و کار است پس جهت انتخاب یک سهم باید در مورد آن  تحقیق کرد و معیارهای شخصی خود را نیز در نظر گرفت.

ریسک، ناشی از این است که شما نمیدانید،چه کاری انجام میدهید.(وارن بافت)

وارن بافت اصولا از استراتژی سرمایه گذاری کوتاه مدت دوری کرده وهمیشه به رویکرد بلند مدت و نگه داشتن سهم توجه می کند وی به ارزش ذای دارایی اهمیت می دهد.

warren buffett

قانون دوم:

بیش از حد بازار را دنبال نکنید:

بازار با شما مهربان و ملایم نیست برعکس به شدت نوسان دارد وهنگام نزول بازار مسلما با اظطراب مواجه خواهید بود. کاهش تمایل به دارایی های نزولی وعدم میل به خرید در کف حرکات غریزی هستند.

بازار بی ثبات برای سرمایه گذاران نگران کننده است اما باید توجه داست که نباید تاثیرپذیری از تغییرات روزانه داشت و آرامش خود را حفظ کرد.عدم حفظ آرامش و مظطرب بودن می تواند منجر به تصمیمات نامناسب شود. افرادی که تلاش می کنند سهام خرید و فروش کنند با کوچکترین نوسانات قیمت نگران میشوند و دائم منتظر هستند که در زمان بالا رفتن قیمت بفروشند نتایج خوبی به دست نمی آورند.

شرکت های ارزشمند معمولا در دوره های زمانی بلند مدت عملکرد خوبی دارند(وارن بافت)

مطالعه بیشتر:

قانون سوم:

زمان طمع دیگران بترسید و زمان ترس دیگران طمع کنید:

طمع و ترس کنترل کننده اصلی بازار هستند،باید همیشه محتاط بود و دربرابر تبلیغات و جامعه احساسی رفتار نکرد.طمع به عنوان دلیل اصلی افزایش ناگهانی قیمت و ترس نیزبه عنوان مسئول افت بازار سهام است.پیروی کورکورانه از تبلیغات یا حتی گروه ها در تصمیملت بازار ایده خوبی برای سرمایه گذاری نخواهد بود. باید به دنبال فرصت طلایی در بازار سهام بود، در نظر داشته باشید که برای خرید سهم همیشه تحقیقات را انجام دهید.

وحتی وقتی بازار خراب است سرمایه خود را بیرون نیاورید،بازار همیشه در حال رشد است.این موضوع یکی از اصولی ترین پایه های عملی وارن بافت است.

قانون چهارم:

 همیشه پول نقد همراه داشته باشید:

طبق صحبت های وارن بافت پایبندی به بودجه ،سرمایه گذاری،صرفه جویی منظم و مداوم ار دوران جوانی باید به صورت ضروری تمرین وعادت شود و همواره باید مدیریت مالی شخصی داشت.پول نقد برای کسب وکارها مانند اکسیژن برای انسان است.زمانی وجود دارد که هیچ وقت درمورد آن فکر نمیکنیم اما زمانی که وجود ندارد تنها چیزی است که ذهن ما را مشغول میکند.وارن بافت توصیه میکند همیشه مقدارای از سرمایه را نگهداری کنید تا از مقروض شدن جلوگیری شود.

پول نقد باعث حس امنیت میشود.